Fotografie podzemia Slovenského Krasu

Autor: Žaneta Daroková | 5.3.2015 o 9:45 | (upravené 6.3.2015 o 23:33) Karma článku: 5,33 | Prečítané:  725x

Jaskyniarska fotografia je špecifický fenomén. Fotíte v absolútnej tme, pričom vo väčšine prípadov dopredu neviete, aký výsledok sa na fotografii ukáže. Aký priestor vás v podzemí obklopuje. Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave prebieha v týchto dňoch výstava fotografickej tvorby speleológov, ktorých práca alebo tvorba je spojená s podzemím Slovenského Krasu.

Výstava s názvom Zem nad hlavou: Rožňavská jaskyniarska fotografia predstavuje dokumentárne či umelecké fotografie niekoľkých generácií speleológov. Počnúc najstaršími prácami nestora slovenskej jaskyniarskej fotografie z prvej polovice 20. storočia Vojtecha Benického, cez fotografickú tvorbu už zosnulých jaskyniarov Viliama Rozložníka a Ladislava Herényiho až k fotografiám súčasných osobností slovenského jaskyniarstva a jaskyniarskej fotografie Miroslava Hujdiča, Milana Kapustu, Alexandra Buzinkaya, Jaroslava Stankoviča (jaroslavstankovic.blog.sme.sk) a ďalších. Výstava je doplnená fotografiami z archívu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, Baníckeho múzea v Rožňave a zo súkromných zbierok.

Fotografie znázorňujú krásu podzemných útvarov a prácu speleológov v teréne slovenských jaskýň v Demänovskej doline, Gombaseku či na Silickej planine, ktoré sú bežnému návštevníkovi neprístupné. Každá z nich dostala názov od svojho objaviteľa. Jaskyniarska duša je zrejme citlivá a poetická k tajomnému životu v podzemí, čoho dôkazom sú napr. aj také mená jaskýň ako Zvonica, Sovia priepasť, Mesačný tieň či Matilda alebo Milada. 

Akoby sa teda jaskyniari mohli na svojom teritóriu zaobísť aj bez citlivých a jemných žien? Za všetkým hľadaj ženu ... alebo Kam jaskyniar nemôže, pošle ženu. V jaskyniarskych tímoch sa vyskytujú aj ony. Ich krivky sú efektné aj v jaskyniarskom overale. Len na pripomenutie, že aj ženy sa neboja temného pod-svetia, pripájam dobovú fotografiu z archívu Jaskyniarskeho klubu Demänovská dolina, ktorá však nie je súčasťou výstavy. Škoda.

Kurátormi výstavy sú Norbert Lacko a Silvia L. Čúzyová. Výstava prebieha vo výstavných priestoroch Galérie Medium VŠVU na Hviezdoslavovom námestí 18 v Bratislave. Otváracie hodiny sú v utorok a vo štvrtok od 12.00 do 19:00 hod., v stredu, v piatok, sobotu a nedeľu od 10:00 do 17:00 hod. Výstava potrvá do 22. marca 2015.

A ak ste zvedaví, ako rožňavskí jaskyniari na čele s Viliamom Rozložníkom objavili Krásnohorskú jaskyňu so slávnym kvapľom Stĺp rožňavských jaskyniarov, ktorý môžete tiež obdivovať na výstave, prečítajte si blogerský článok Jaroslava Stankoviča, v ktorom nájdete aj cenné  historické fotografie, tu nevystavené.

 

Rubrika: Myšacie diery: (Ne)skryté (ob)javy občianskej spoločnosti

Fotografia Miroslava Hujdiča Sovia priepasť v tomto článku bola vytvorená z výstavného exponátu.

Fotka ženy-jaskyniarky: http://www.speleodd.sk/main.php?pageid=3

Za ostatné fotky ďakujem Za Zrkadlom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?