Fotografie podzemia Slovenského Krasu

Autor: Žaneta Daroková | 5.3.2015 o 9:45 | (upravené 6.3.2015 o 23:33) Karma článku: 5,33 | Prečítané:  751x

Jaskyniarska fotografia je špecifický fenomén. Fotíte v absolútnej tme, pričom vo väčšine prípadov dopredu neviete, aký výsledok sa na fotografii ukáže. Aký priestor vás v podzemí obklopuje. Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave prebieha v týchto dňoch výstava fotografickej tvorby speleológov, ktorých práca alebo tvorba je spojená s podzemím Slovenského Krasu.

Výstava s názvom Zem nad hlavou: Rožňavská jaskyniarska fotografia predstavuje dokumentárne či umelecké fotografie niekoľkých generácií speleológov. Počnúc najstaršími prácami nestora slovenskej jaskyniarskej fotografie z prvej polovice 20. storočia Vojtecha Benického, cez fotografickú tvorbu už zosnulých jaskyniarov Viliama Rozložníka a Ladislava Herényiho až k fotografiám súčasných osobností slovenského jaskyniarstva a jaskyniarskej fotografie Miroslava Hujdiča, Milana Kapustu, Alexandra Buzinkaya, Jaroslava Stankoviča (jaroslavstankovic.blog.sme.sk) a ďalších. Výstava je doplnená fotografiami z archívu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, Baníckeho múzea v Rožňave a zo súkromných zbierok.

Fotografie znázorňujú krásu podzemných útvarov a prácu speleológov v teréne slovenských jaskýň v Demänovskej doline, Gombaseku či na Silickej planine, ktoré sú bežnému návštevníkovi neprístupné. Každá z nich dostala názov od svojho objaviteľa. Jaskyniarska duša je zrejme citlivá a poetická k tajomnému životu v podzemí, čoho dôkazom sú napr. aj také mená jaskýň ako Zvonica, Sovia priepasť, Mesačný tieň či Matilda alebo Milada. 

Akoby sa teda jaskyniari mohli na svojom teritóriu zaobísť aj bez citlivých a jemných žien? Za všetkým hľadaj ženu ... alebo Kam jaskyniar nemôže, pošle ženu. V jaskyniarskych tímoch sa vyskytujú aj ony. Ich krivky sú efektné aj v jaskyniarskom overale. Len na pripomenutie, že aj ženy sa neboja temného pod-svetia, pripájam dobovú fotografiu z archívu Jaskyniarskeho klubu Demänovská dolina, ktorá však nie je súčasťou výstavy. Škoda.

Kurátormi výstavy sú Norbert Lacko a Silvia L. Čúzyová. Výstava prebieha vo výstavných priestoroch Galérie Medium VŠVU na Hviezdoslavovom námestí 18 v Bratislave. Otváracie hodiny sú v utorok a vo štvrtok od 12.00 do 19:00 hod., v stredu, v piatok, sobotu a nedeľu od 10:00 do 17:00 hod. Výstava potrvá do 22. marca 2015.

A ak ste zvedaví, ako rožňavskí jaskyniari na čele s Viliamom Rozložníkom objavili Krásnohorskú jaskyňu so slávnym kvapľom Stĺp rožňavských jaskyniarov, ktorý môžete tiež obdivovať na výstave, prečítajte si blogerský článok Jaroslava Stankoviča, v ktorom nájdete aj cenné  historické fotografie, tu nevystavené.

 

Rubrika: Myšacie diery: (Ne)skryté (ob)javy občianskej spoločnosti

Fotografia Miroslava Hujdiča Sovia priepasť v tomto článku bola vytvorená z výstavného exponátu.

Fotka ženy-jaskyniarky: http://www.speleodd.sk/main.php?pageid=3

Za ostatné fotky ďakujem Za Zrkadlom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: Mediálny výbor čaká ešte Ťapáková a Dírer

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.

DOMOV

Publicista sa pripútal reťazou, nechce návrat komunistickej tabule

Niektorí obyvatelia ju nechcú späť.


Už ste čítali?