Bratislavská žumpa blafuje

Autor: Žaneta Daroková | 4.10.2014 o 10:15 | Karma článku: 2,95 | Prečítané:  939x

Na začiatku bolo pár mladých ľudí študujúcich umenie. A prenajatý byt. A nevyužitý priestor v ňom. Záchod.  Na konci je blaf. Bratislava Art Festival. Zatiaľ.

Najprv som zostala v pomykove. Toľko mladých ľudí a jeden starý pán, ktorí práve vošli do bytu na Zochovej na blížiacu sa vernisáž Andrei Kopeckej, bratislavskej maliarky, ktorá sa venuje aj tetovaniu. Patrím sem vôbec? Viem akurát tak napísať pár slov do viet a ušiť sukňu. A možno je ten deduško niekdajším významným profesorom umeleckých vied a môžem sa od neho čo to podučiť?

Záhadným spôsobom ostávam a medzi prvými otváram dvierka galérie. Žumpa. Záchodová galéria. Undergroundové umenie, ktoré sa rozvinulo v Európe hlavne za socializmu a teraz dorazilo vo svojom novom šate aj do Bratislavy. Veď uznajte, záchodové dvere sú veľmi fajn, pokiaľ na nich visí obrázok nahého muža. A vpravo zasa ženské telá na dobových fotografiách. Staré fotografie upravené tetovacími motívmi, ktorými autorka ešte viac zvýrazňuje naturalistickú erotičnosť (musím sa aspoň slovne tváriť, že tomu rozumiem). A vzadu za záchodovou misou voľným okom neidentifikovateľná spleť ľudských tiel. Hotové Prasačinky. Deduško im dáva jednoznačnú pätorku a prudkým mávnutím ruky sklamaný odchádza. Zjavne z nich už vyrástol.

Nemám mu to za zlé. Fotografie sú v slovenskom denníku jednoducho nezverejniteľné. No práve aj také môže byť umenie. Provokatívne ... podľa BLAF-u určite, keďže mladých žumpárov zaradil po prvý raz do programu tohtoročného Bratislava Art Festivalu. 

Ak chcete patriť k mladým žumpárom, nájdete ich na facebooku tu. Každý mesiac vystavujú v galérii tvorbu iného tvorcu. A v rámci BLAF-u, majú dvere otvorené až do nedele, teda piateho októbra. 

Prvá foto z fb Žumpa. Ostatné foto: autorka článku

Rubrika: Myšacie diery - (ne)skryté (ob)javy občianskej spoločnosti

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?